Aqua Sport 8-11 ani

28 de medalii, 2 trofee, 1 podium complet si 18 noi recorduri interne pentru campionii Aqua Sport

Campionii Aqua Sport au inceput anul competitional in forta, intorcandu-se acasa victoriosi, dupa un weekend intens si emotionant la Cupa Contratimp Chindia, editia I, ce s-a desfasurat la Bazinul Olimpic din Targoviste.

Cei 37 de sportivi cu varste cuprinse intre 8-11 ani, legitimati in cadrul Clubului Sportiv Aqua Sport Bucuresti, au adus acasa 28 de medalii, dintre care 9 de aur, 9 de argint si 10 de bronz.

Nu s-au oprit insa aici, doi dintre ei fiind premiati si cu trofee, respectiv Karen Avakian, care, pe langa cele 5 medalii de aur, a castigat si trofeul pentru “Cel mai valoros sportiv” si David Stoica, care, pe langa cele 2 medalii, a obtinut si trofeul pentru “Cea mai frumoasa tehnica”.

De asemenea, C.S. Aqua Sport Bucuresti a obtinut, prin lupta campionilor sai si un podium complet (locul 1, 2 si 3) in proba de 200m spate baieti 9 ani.

“Un weekend plin de realizari! A fost un concurs inedit pentru ei atat prin lungimea probelor cat si prin programul in sine al competitiei. Am reusit sa testam limita sportivilor, am inotat la ora 22:00 in concurs, am fost sustinuti intr-un mod exemplar de parinti iar intre copii s-au creat multe prietenii. Au fost multe momente frumoase si emotionante, au fost copii care au iesit in premiera pe podium si le uram sa o tina tot asa de acum inainte, iar cei cu experienta mare competiionala s-au comportat la superlativ si ne-au facut, ca de obicei, multe surprize. Felicitari parintilor, sportivilor, antrenorilor si intregii echipe Aqua Sport care sta in spatele acestei performante pentru ca impreuna formam o familie extraordinara.” – a declarat Mircea PurcaruDirector Sportiv C.S. Aqua Sport Bucuresti.

Medaliile au fost obtinute de urmatorii sportivi:

Avakian Karen (antrenor Armand Grecu) – 5 locuri I in probele de 100 m Spate, 100m, 200m, 400m Liber si 100m Fluture baieti 9 ani;

Mihalache Vlad (antrenor Mircea Purcaru) – 2 locuri I in probele de 100m, 200m Spate si un loc II in proba de 200m Liber baieti 11 ani;

Ivanof Alexandru (antrenor Alina Cartu) – un loc I in proba de 200m Spate si un loc II in proba de 100m Bras baieti 9 ani;

Parvu Iustin (antrenor Alina Cartu) – un loc I in proba de 200m Liber baieti 8 ani;

Apostol Petru (antrenor Oussema Rebai) – 3 locuri II in probele de 100m, 200m, 400m Liber baieti 9 ani;

Mihai Denisa (antrenor Alina Cartu) – 2 locuri II in probele de 100m Fluture si 100m Liber fete 8 ani;

Stamate Gabriel (antrenor Mircea Purcaru) – un loc II in proba de 100 m Spate si 2 locuri III in probele de 100m si 400m Liber baieti 10 ani;

Badescu Stefan (antrenor Oussema Rebai) – un loc II in proba de 200m Spate baieti 9 ani;

Bucur Andreas (antrenor Oussema Rebai) – 2 locuri III in probele de 100m si 200m Bras baieti 11 ani;

Stoica David (antrenor Alexandru Scarlat) – 2 locuri III in probele de 100m si 200m Spate baieti 9 ani;

Tatulea Rares (antrenor Alexandru Scarlat) – 2 locuri III in probele de 100m Liber si 100m Fluture baieti 8 ani;

Lospa Tamara (antrenor Armand Grecu) – un loc III in proba de 100m Bras fete 9 ani.

 

Cele 18 noi recorduri au fost realizate de urmatorii sportivi:

Bucur Andreas – 200m Bras baieti 11 ani (VR Andronic 2015);

Piper Andreea – 200m Bras fete 11 ani (VR Constantin 2015);

Avakian Karen – 100m Spate baieti 9 ani (VR Mihalache 2015);

Avakian Karen – 400m Liber baieti 9 ani(VR Bucur 2015);

Avakian Karen – 400m Liber baieti 10 ani (VR Andronic 2015);

Mihai Denisa – 100m Liber fete 8 ani (VR Constantinescu 2015);

Ivanof Alexandru – 100m Bras baieti 9 ani (VR Curecheriu 2014);

Mihai Denisa – 100m Spate fete 8 ani (VR Constantinescu 2015);

Avkian Karen – 100m Liber baieti 9 ani (VR Stamate 2016);

Mihalache Vlad – 200m Mixt baieti 11 ani (VR Andronic 2016);

Ivanof Alexandru – 200m Spate baieti 9 ani (VR Andronic 2014);

Mihalache Vlad – 100m Spate baieti 11 ani (VR Curariu 2016);

Avakian Karen – 200m Liber baieti 9 ani (VR Stamate 2016);

Mihai Denisa – 100m Fluture fete 8 ani (VR Constantinescu 2015);

Mihai Denisa – 100m Flutue fete 9 ani (VR Constantinescu 2015);

Avakian Karen – 100m Fluture baieti 9 ani (VR Andronic 2014);

Mihalache Vlad – 400m Liber baieti 11 ani (VR Andronic 2015);

Nistor Gabriela – 400m Liber fete 11 ani (VR Constantin 2015);