1-2.07.2017 - Campionat Municipal Cadeti (1)

Prima campioana municipala la Cadeti, 9 medalii si 8 noi recorduri interne la Campionatul Municipal 12-14 ani

La sfarsitul saptamanii trecute, pe 1-2 Iulie 2017, sportivii Aqua Sport au luat startul la Campionatul Municipal 12-14 ani, organizat de AMNB – Asociatia Municipala de Natatie Bucuresti – care s-a desfasurat la bazinul Lia Manoliu din Bucuresti.

Cei 14 cadeti, care au fost insotiti de 2 dintre antrenorii lor, Mircea Purcaru si Oussema Rebai, au reusit rezultate exceptionale, castigand 9 medalii: 1 de aur, 3 de argint si 5 de bronz.

La aceasta competitie s-a evidentiat Bianca Badea, care a devenit prima campioana municipala la Cadeti din istoria Clubului Aqua Sport.

“In acest weekend am reusit cu succes sa verificam nivelul cadetilor nostri. Rezultatele au fost foarte bune, copiii s-au mobilizat exemplar si au reusit sa faca cel mai reusit concurs de cadeti de pana acum din istoria clubului nostru. Faptul ca avem si o campioana municipala in premiera la cadeti, este pentru noi o mare bucurie si un semn ca, daca munca se face cu rabdare, vor veni negresit si rezultatele.” – a declarat Mircea Purcaru, Director Sportiv C.S. Aqua Sport Bucuresti.

Medaliatii acestei competitii sunt:

Badea Bianca (antrenor Oussema Rebai) – locul 1 in proba de 100 m bras, locul II in proba 200 m  bras si locul III in proba de 50m fluture fete 12 ani

Andronic Adrian (antrenor Mircea Purcaru) – locul II in proba de 50 m  fluture baieti 12 ani

Ene Luis (antrenor Oussema Rebai) – locul II in proba de 400 m liber baieti 14 ani

Dragu Sebastian (antrenor Mircea Purcaru) – locul III in proba de 200m bras baieti 12 ani

Mocanu Stefania (antrenor Oussema Rebai) – locul III in proba de 200m mixt fete 12 ani

Trusca Alysa (antrenor Mircea Purcaru) – locul III in proba de 100m spate fete 12 ani

Ghelbereu Eduard (antrenor Oussema Rebai) – locul III in proba de 400m liber baieti 13 ani

 

8 noi recorduri interne:

Badea Bianca – 100m bras fete 12 ani (1:27:04) (VR 1:27:44, Badea Bianca, Izvorani 2017)

Andronic Adrian – 200m  spate baieti 12 ani (2:43:78) (VR 2:44:28, Curariu Luca, Sofia, 2017)

Constantin Denisa – 200m spate fete 12 ani (2:51:98) (VR 2:53:57, Oprea Ana Maria, Izvorani 2017)

Badea Bianca – 200m  bras fete 12 ani (3:04:84) (VR 3:11:93, Badea Bianca, Izvorani 2017)

Dragu Sebastian – 200m bras baieti 12 ani (3:10:54) (VR 3:10:76, Dragu Sebastian, Izvorani 2017)

Andronic Adrian – 50m fluture baieti 12 ani (32:33) (VR 32:80, Bucur Andreas, Brasov 2017)

Constantin Denisa – 400m liber fete 12 ani (5:23:50) (VR 6:04:82, Nistor Gabriela, Brasov 2017)

Andronic Adrian – 400m liber baieti 12 ani (4:59:12) (VR 5:12:92, Mihalache Vlad, Targoviste 2017)