23365245_1852166524797970_2118093873_n

19 medalii, 2 campioni municipali, 2 timpi sub recordurile nationale si 15 noi recorduri interne

Campionii Aqua Sport s-au intors cu rezultate notabile de la Campionatul National Poliatlon Copii – 9-11 ani, Faza Municipala, desfasurat week-end-ul trecut la Bazinul Olimpic de la Izvorani.

Cei 58 de sportivi au venit acasa cu 19 medalii, dintre care 7 de aur, 5 de argint si 7 de bronz, precum si cu doi noi campioni municipali la multiple probe, 15 noi recorduri interne, dar si 2 timpi sub recordurile nationale existente.

La aceasta competitie s-au evidentiat: Bucur Andreas – triplu Campion Municipal, Mihalache Vlad – dublu campion municipal si sportivii din stafetele de 4*50 liber si mixt masculin 9 ani (Avakian Karen, Stoica David, Iordache Tudor, Ivanof Alexandru) care au reusit in ambele probe timpi sub recordurile nationale.

A fost o verificare excelenta pentru toti copiii. Am avut multe stafete pe podium ceea ce demonstreaza ca la mai multe categorii de varsta am reusit sa formam o echipa foarte puternica.  Toti copiii merita felicitati pentru daruire si pentru progresul personal al fiecaruia. Vom merge la Bacau cu cei de 10-11 ani cu multe sperante iar pentru cei de 9 ani urmeaza o perioada intensa de pregatire pana in Decembrie cand vom avea competitia de obiectiv.” – a declarat Mircea Purcaru, Director Sportiv C.S. Aqua Sport Bucuresti.

Medaliatii acestei competitii sunt:

Locul 1

Bucur Andreas (antrenori Oussema Rebai si Mihai Petrescu) – 50m liber, 50m bras si 50m fluture masculin 11 ani

Mihalache Vlad (antrenori Mircea Purcaru si Armand Grecu) – 50m spate si 200m liber masculin 11 ani

Stafeta 4*50 m liber si mixt masculin 9 ani in componenta: Avakian Karen, Stoica David, Ivanof Alexandru si Iordache Tudor

 

Locul 2

Stoica David (antrenor Oussema Rebai) – 50m liber si 50m spate masculin 9 ani

Avakian Karen (antrenori Armand Grecu si Mircea Purcaru) – 50m fluture si 200m liber masculin 9 ani

Stafeta 4*50m mixt masculin 11 ani in componenta: Mihalache Vlad, Bucur Andreas, Matei Vlad si Dobre Teodor

 

Locul 3

Avakian Karen (antrenori Armand Grecu si Mircea Purcaru) – 50m liber masculin 9 ani

Stoica David (antrenor Oussema Rebai) – 200m liber masculin 9 ani

Lospa Tamara (antrenor Oussema Rebai) – 50m bras fete 9 ani

Mihalache Vlad (antrenori Mircea Purcaru si Armand Grecu) – 200m mixt masculin 11 ani

Stafeta 4*50m liber masculin 10 ani in componenta: Stamate Gabriel, Ruse Matei, Chelu Stefan si Aron Mario

Stafeta 4*50m mixt masculin 10 ani in componenta: Dragoiu Mihai, Aron Mario, Ruse Matei si Stamate Gabriel

Stafeta 4*50m liber masculin 11 ani in componenta: Bucur Andreas, Mihalache Vlad, Rosu Marius si Matei Vlad

 

Recorduri:

Stoica David – 50 m liber masculin 9 ani (31:75) (VR: 32:25, Avakian, Izvorani 2017)

Bucur Andreas – 50m liber masculin 11 si 12 ani (29:27) (VR 30:17, Bucur, Izvorani 2017)

Bucur Andreas – 50m bras masculin 11 si 12 ani (37:85) (VR: 39:48, Bucur, Izvorani 2017)

Lospa Tamara – 50m bras fete 9 ani (43:04) (VR: 46:41, Lospa, Izvorani 2017)

Avakian Karen – 200m liber masculin 9 si 10 ani (2:29:84) (VR: 2:31:49, Avakian, Izvorani 2017/ 2:31:10, Andronic, Budapesta 2015)

Lospa Tamara – 200m liber fete 9 ani (2:47:88) (VR: 2:58:43, Lospa, Izvorani 2017)

Parvu Mihaela – 50m spate fete 10 ani (40:44) (VR 40:52, Parvu, Izvorani 2017)

Mihalache Vlad – 50m spate masculin 11 si 12 ani(33:74) (VR: 34:28, Mihalache, Targoviste 2017)

Bucur Andreas – 50m Fluture masculin 11 si 12 ani (32:09) (VR: 32:80, Bucur, Brasov 2017/ 32:33, Andronic, Bucuresti 2017)

Lospa Tamara – 50m fluture fete 9 ani (40:19) (VR: 40:68, Trusca, Izvorani 2016)

Mihalache Vlad – 200m liber baieti 11 si 12 ani (2:20:69) (VR: 2:20:87, Mihalache, Izvorani 2017)

Stoica David, Avakian Karen, Iordache Tudor, Ivanof Alexandru – stafeta 4*50 liber masculin 9 si 10 ani (2:11:62) (VR: 2:16:15, Avakian, Stoica, Iordache, Apostol, Izvorani 2017/ 2:12:88, Bucur, Mihalache, Matei, Dobre, Bacau 2016)

Bucur Andreas, Mihalache Vlad, Matei Vlad, Rosu Mariu – stafeta 4*50 liber masculin 11 si 12 ani (2:08:33) (VR: 2:08:62, Mihalache, Dobre, Bucur, Matei, Brasov, 2017)

Stoica David, Ivanof Alexandru, Avakian Karen, Iordache Tudor – stafeta 4*50 mixt masculin 9 ani (2:31:41) (VR: 2:34:51, Stoica, Ivanof, Avakian, Apostol, Izvorani 2017)

Mihalache Vlad, Bucur Andreas, Matei Vlad, Dobre Teodor – stafeta 4*50 mixt masculin 11 si 12 ani (2:20:56) (VR: 2:4:28, Mihalache, Bucur, Matei, Dobre, Brasov 2017)