17 medalii si 20 de sportivi calificati pentru Nationale, la Etapa Regionala Copii 10-11

La sfarsitul saptamanii trecute, pe 19-20 martie 2022, sportivii Aqua Sport cu varste cuprinse intre 10-11 ani au participat la Etapa Regionala, ce are ca scop calificarea la Campionatul National de Natatie ce va avea loc in vara.

Competitia a fost organizata la Bazinul Olimpic de la Izvorani de catre Federatia Romana de Natatie si Pentatlon Modern – FRNPM si a adus la start cei mai valorosi sportivi de la aceaste categorii de varsta.

Clubul Aqua Sport a fost reprezentat de 30 de sportivi, ce au fost insotiti de 3 dintre antrenorii lor: Iulia Niculae, Mihai Boboc si Tiberius Manolache, care i-au sustinut pe tot parcursul competitiei.

Sportivii Aqua Sport au reusit rezultate foarte bune, 20 dintre ei calificandu-se pentru Nationalele din vara si obtinand 17 medalii, dintre care 4 de aur, 5 de argint si 8 de bronz

La aceasta competitie s-au evidentiat si Irina Micu, Natalia Lospa si Anelis Barbieru, clasandu-se in topul celor mai valorosi timpi.

“Pentru multi dintre copii a fost prima competitie de acest nivel, parte dintre ei provenind din Aquademia de Inot Aqua Sport si suntem foarte mandri de rezultatele lor!” – a declarat antrenorul Tiberius Manolache la finalul competitiei.

Clasamentul celor mai valorosi timpi obtinuti la categoria lor de varsta:

Natalia Lospa (antrenor Tiberius Manolache) – locul I 50m spate si locul I 50m bras fete 10 ani