campionat-municipal-8-9-ani (5)

Locul I la nivel de cluburi, 17 medalii si 12 noi recorduri interne – la Campionatul Municipal Copii 8-9 ani

Campionii Aqua Sport impreuna cu antrenorii lor au cules roadele muncii din acest semestru, reusind rezultate exceptionale weekend-ul trecut la Campionatul Municipal Copii 8-9 ani, ce s-a desfasurat la bazinul Olimpic Izvorani.

Cei 55 de sportivi care au reprezentat Clubul Sportiv Aqua Sport Bucuresti la aceasta competitie s-au intors victoriosi acasa, cu 17 medalii, dintre care: 6 de aur, 5 de argint, 6 de bronz. De asemenea, rezultatele lor au clasat clubul pe locul I, continuand si pentru aceasta categorie de varsta, performanta colegilor lor de 6-7 ani.

La aceasta competitie s-au evidentiat urmatorii sportivi: Avakian Karen – triplu campion municipal in proba de 50m Liber, 4*50 Liber si 4*50 Mixt baieti 9 ani si medaliat in alte 2 probe individuale, Stoica David – triplu campion municipal in probele 50m Spate, 4*50m Liber si 4*50m Mixt si pentru prima data medaliat cu aur intr-o proba individuala la Izvorani, Zaharia Ana Lisa, dubla campioana municipala in probele de 4*50 Liber si 4*50 mixt si pe podium pentru prima data in cariera la individual cu un loc 2 in proba de 50m Liber si un loc 3 in proba 50m Fluture .

“Copiii s-au comportat exemplar. Rezultatele au fost excelente, am reusit sa ne confirmam locul I la nivel de cluburi la 8-9 ani si ne bucuram ca putem incheia acest prim semestru, daca punem la socoteala si competitia celor de 6-7 ani din urma cu o luna, ca cel mai valoros club al copiilor cu varste cuprinse intre 6 si 9 ani din Bucuresti. Acum cei mici se pot bucura de o vacanta de vara binemeritata, iar de la toamna sunt convins ca ne vom intoarce si mai puternici. Urmeaza sa le tinem pumnii acum si celor de 10-11 ani care vor avea o misiune foarte dificila la Brasov de unde speram sa se intoarca cu rezultate excelente.” – a declarat Mircea Purcaru, Director Sportiv C.S. Aqua Sport Bucuresti.

Medaliatii competitiei sunt:

Avakian Karen (antrenor Armand Grecu): Locul 1 in proba 50 Liber, locul 2 in proba 50 Fluture si locul 3 in proba 50 Spate baieti 9 ani

Stoica David (antrenor Oussema Rebai): Locul 1 in proba 50 Spate, locul 3 in proba 50 Liber baieti 9 ani

Zaharia Ana Lisa (antrenoare Corina Dumitru): Locul 2 in proba 50 Liber, locul 3 in proba 50 Fluture fete 8 ani

Mihai Denisa (antrenoare Alina Cartu): Locul 3 in proba 50 Spate fete 8 ani

Lospa Tamara (antrenor Armand Grecu): Locul 3 in proba 50 Bras fete 9 ani

Ivanof Alexandru (antrenoare Alina Cartu): Locul 3 in proba 50 Bras baieti 9 ani

Parvu Iustin, Barbieru Erik, Stan Andrei, Mercan Andrei: Locul 2 in proba 4*50m liber baieti 8 ani

Avakian Karen, Stoica David, Apostol Petru, Iordache Tudor: Locul 1 in proba 4*50 Liber baieti 9 ani

Stoica David, Ivanof Alexandru, Avakian Karen, Apostol Petru: Locul 1 in proba 4*50 mixt baieti 9 ani

Zaharia Ana Lisa, Mihai Denisa, Lentu Maria, Cazacu Maria: Locul 1 in probele 4*50 Liber si 4*50 Mixt fete 8 ani

Scarlat Daria, Lospa Tamara, Ban Alexia, Croitoru Maya: locul 2 in probele 4*50 Liber si 4*50 Mixt fete 9 ani

 

Noi recorduri interne:

Avakian Karen: 50 m Liber baieti 9 ani cu timpul 32:29 (VR Avakian, Izvorani 2017)

Zaharia Ana Lisa: 50m Liber fete 8 ani cu timpul 37:23 (VR Ban, Izvorani 2016)

Ban Alexia: 50 Liber fete 9 ani cu timpul 35:47 (VR Argesanu, Sofia 2016)

Ivanof Alexandru: 50 Bras baieti 9 ani cu timpul 44:20 (VR Avakian, Izvorani 2017)

Lospa Tamara: 50 Bras fete 9 ani cu timpul 46:41(VR Argesanu, Pitesti 2016)

Mihai Denisa: 50 Spate fete 8 ani cu timpul 41:98 (VR Lentu, Izvorani 2017)

Mihai Denisa: 50 Spate fete 9 ani cu timpul 41:98 (VR Trusca, Izvorani 2016)

Stoica David: 50 spate baieti 9 ani cu timpul 36:87 (VR Avakian, Izvorani 2017)

Zaharia Ana Lisa: 50 Fluture fete 8 ani cu timpul 41:73 (VR Lospa, Pitesti 2016)

Avakian, Stoica, Apostol, Iordache: 4*50 Liber baieti 9 ani cu timpul 2:16:15 (VR Avakian, Stoica, Apostol, Iordache, Izvorani 2017)

Stoica, Ivanof, Avakian, Apostol: 4*50 mixt baieti 9 ani cu timpul 3:34:51(VR Stoica, Ivanof, Avakian, Iordache, Izvorani 2017)

Mihai, Cazacu, Zaharia, Lentu: 4*50 mixt fete 8 ani cu timpul 2:58:30 (VR Malus, Lospa, Calin, Ban, Izvorani 2016).